Gigi Restaurant&Bar By Erul Design

Doors Group – Erul Design – Istinye Park/Istanbul – 2012

Planlux developed the architectural lighting design project of Gigi Restaurant&Bar by Doors Group, architectural design by Erul Design. Gigi is awarded with the Best Leisure Interior Award Turkey @ Europe Property Awards 2013.

Related links:
http://www.milliyet.com.tr/istanbul-da-seksi-bir-parisli/pazar/haberdetay/11.03.2012/1513859/default.htm

Article by Korhan Şişman

Kırmızı ve seksi
GiGi Restaurant/Bar/Cafe – İstinye Park

Fransız cafe hayatı ile İstanbul’u bezeyen bir dekorasyon tarzına sahip olan GiGi, İstinyePark Beymen bünyesinde yapılandırılan, Istanbul DOORS grubunun son markası. Şık, alımlı, rahat, seksi ve iddialı. Yakalanılmak istenen tarz bu kelimeler ile ifade edilirken aydınlatma tasarımının rolü daha da ön plana çıkıyor.
Müşteri briefi açık ve net. İstanbul’un göbeğinde Paris rüzgarı estirmek. Mimari grubun yanıtı ise briefe cevap vermenin ötesinde bir adım daha atarak cesur ve şık bir çözüm sunmak. Aşkı, kadınsı yuvarlak hatları, gül kurusu, kırmızı renklerden alan mekan, siyah ve kremin tezatlığı ile elegansı ve maskulenliği, ahşap ile de sıcaklığı ve parizyenliği hissettiriyor.

Mekanın tümünde tavanın ayna ile kaplanmış olması görsel gücü ve parlaklığı pekiştirmiş. Rahat oturma üniteleri ve küçük masalar ile samimi bir ortam hedeflenirken, barın gösterişli ve çekici olması merkeziyetçi biryapı ortaya çıkarmış.

Aydınlatma tasarımı ekibi mimari konseptin ortaya çıkması sonrası gerçekleşen bir toplantı ile projeye dahil oldu. Genel aydınlatma ve ışık detayları mimari ekip ile yapılan toplantıda netleştirildi ve hayal edilen kriterlere uygun bir ışık ortamını sağlamak üzerine yola çıkıldı. Mimari ekip zaten konuya hakim ve ne istediğini biliyor. Bu durumda aydınlatma tasarımı ekibinin isteklere küçük  dokunuşlarla tercüman olması yeterli. İç mekandaki aydınlatma tasarımının ana kriterlerini sanat eserleri, masalar ve barın aydınlatılması oluşturuyor. Konsept dahilinde yine Erul design ekibi tarafından tasarlanmış aydınlatma ürünleri hemen göze çarpıyor.

Armatür yerleşimlerinin noktasal olarak saptanmasına ihtiyaç duyulan  ayna panellerden oluşan bir tavan için olabildiğince basit, ekonomik ve yönlendirilebilir dairesel siyahMR16 kasalı downlight armatürlerde karar kılındı. Aynalar üzerinde özel kesimler yapılarak armatür montajları tamamlanırken uzun vadede armatürlerin sunduğu esneklik sayesinde farklı noktalar üzerinde değişik vurgular elde edildi.

Özellikle vurgu detayları son kontrol aşamasında netleşti. Kullanılan lambalar önce Philips MV serisi LEDretrofit olarak seçilmesine rağmen daha önce de İstanbul DOORS grubunun aydınlatma kontrolünde  kullanılan gelen DMX bazlı ışık kontrol sistemin uyumsuzluk çıkartabilme riski nedeni ile çeşitli açılarda OSRAM 35W  Titan halojen lambaların kullanımına geri dönüldü. Tercih sonucu olumlu ki bu da aslında mekanda istenen sıcaklığı ve ışık kalitesini sağlayan önemli faktörlerden birisi…

Gizli ışık detaylarında özel profillerin içine çeşitli özelliklerde Osram LF serisi LED şeritler kullanıldı, birçok noktada kullanılan bu detayların başarılı bir sonuç verdiğini söylemek mümkün. Dekoratif ve teknik armatürlerin tamamı DR Light  tarafından üretildi. Mekanın günün farklı saatlerinde farklı kullanımları olması sebebiyletüm aydınlatma sistemi öğlen servisinden gece yarısı servisine kadar işletmecinin istekleri doğrultusunda programlanmdı ve senaryolaştırıldı. İçeriye ilk giriş anı, sarkıtlar, gizli detaylar ve bar üzerinde bulunan enfes örümcek ışık+bar detayı… Hepsi bir bütünlük ve zarafet içinde sizleri karşılıyor. Bu hali ile mekan görülmeye ve yaşanmaya değer.

Mekan; konsepti, proje tasarımı ve uygulama kalitesi açısından da yepyeni bir seviyeyi temsil ediyor.

Uygulanan ürünler Applied Products
Lambalar ve Gizli ışık detayları: Philips Masterspot MV, Osram Halogen Titan, Osram LF Series Downlightlar ve dekoratif armatürler Dr.Light – Dülgersan Aydınlatma

Aydınlatma Kontrolü: DMX/Alterna Aydınlatma

 

Photos by Sinan Erül